Wykład "Koszty odroczonego zabiegu usunięcia zaćmy"

poniedziałek, 07 maj 2018 17:51

W tym dniu Pani Joanna Dybiec z Fundacji "Zdrowe spojrzenie na Życie" przeprowadziła wykład dotyczący tematyki związanej ze schorzeniami wzroku.

Wykład obejmował takie tematy jak:
1) zaćma - definicja
2) schemat oka - siatkówka, rogówka, zdrowe oko, soczewka.
3) Wybór soczewki:
- soczewki jednoogniskowe - umożliwiają wyraźne widzenie dali;
- soczewki wieloogniskowe - umożliwiają wyraźne widzenie dali, jak i bliży (jest to rozwiązanie dla osób, które chcą funkcjonować w codziennym życiu bez okularów);
- soczewki toryczne, stosowane są dla osób mających astygmatyzm.

Zaćma jest chorobą postępującą, ale szybkość rozwoju u każdego człowieka jest inna. Choroba ta polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów oka, co prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku.

Należy pamiętać, że nieleczona zaćma może prowadzić do utraty wzroku.

Istnieje możliwości wykonania bezpłatnego zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ, ale bez możliwości wyboru soczewki lub możliwość dopłaty do standardu oferowanego przez NFZ w ośrodkach prywatnych z możliwością wyboru
soczewki.

Ważna informacja dla pacjenta - pacjent może wybrać dowolny ośrodek NFZ na terenie całej Polski.

Zabieg chirurgiczny powinien być przeprowadzony jak najwcześniej, ponieważ nie ma takiej metody pozwalającej na cofnięcie się zmętnień, a ryzyko powikłań operacyjnych wzrasta wraz z rozwojem zaćmy.

Wykład był bardzo interesujący, chociaż by ze względu na nasz "trzeci wiek". Prawie każdy z nas miał lub ma jakiś problem ze wzrokiem.

Wniosek! Jak najwcześniej skorzystać z wizyty u okulisty i pytać "czy mam zaćmę"? Lekarze specjaliści niestety nie informują o tym pacjenta.

Było wiele pytań na temat omawianych schorzeń i wiele wyczerpujących wyjaśnień. Dziękujemy!!!

 

Please publish modules in offcanvas position.