O Kole Naukowym Kryminalistyki i Kryminologii

kolo kryminalistyki

Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii powstało z inicjatywy studentów Wydziału Menedżerskiego i Nauk Technicznych kierunku Bezpieczeństwo Narodowe Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.
Opiekunem koła jest dr Norbert Malec
Studenckie Koło Kryminalistyki i Kryminologii poprzez zajęcia teoretyczne, spotkania dyskusyjne i warsztaty ułatwia studentom zdobywanie i poszerzanie wiedzy z zakresu kryminalistyki i kryminologii oraz nauk pokrewnych związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.
Koło uczestniczy w organizacji konferencji naukowych odbywających się w Wyższej Szkole Menedżerskiej oraz współpracuje z innymi kołami działającymi na uczelni.
Członkowie koła biorą czynny udział w licznych konferencjach dotyczących problematyki kryminalistyczno – kryminologicznej.
W ramach koła organizowane są wyjazdy naukowe, które są okazją do zapoznania się z działaniem poszczególnych instytucji, które w swej działalności korzystają z różnego rodzaju technik kryminalistycznych, będąc odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny.
Aktywny udział w Studenckim Kole Kryminalistyki i Kryminologii, to także możliwość rozwijania umiejętności pisania i prowadzenia badań nie tylko z zakresu kryminalistyki i kryminologii.
Koło współpracuje z innymi kołami naukowymi wyższych uczelni.


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Statut Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii - plik do pobrania

 

 

1 lutego 2015 r. – kolejne spotkanie członków i sympatyków Naukowego Koła Kryminalistyki i Kryminologii.

Spotkanie było poświęcone zajęciom praktycznym z daktyloskopii.

Część praktyczną przygotował dla nas asp. sztab. Paweł Woźnikowski z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Podczas zajęć praktycznych szczegółowo poznaliśmy wyposażenie i przeznaczenie poszczególnych elementów walizki kryminalistycznej z którą technik kryminalistyki pracuje na co dzień. (Pędzle z marabuta proszki daktyloskopijne wszelkiego rodzaju miarki, linijki etc...)
Za pomocą foli każdy zabezpieczył ślady m.in. daktyloskopijne, traseologiczne czy ślady czerwieni wargowej.

To była fajna naukowa zabawa :)

My już wiemy jak się to odbywa, a Wy…?

Zobaczcie Sami jak to było…

 

 

 

18 stycznia 2015 r. - spotkanie sympatyków Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii

W dniu 18 stycznia odbyło się spotkanie członków i sympatyków Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii. Spotkanie było poświęcone najstarszemu działowi techniki kryminalistycznej jakim jest daktyloskopia. Jako, że bez teorii nie dałoby się przejść od razu do rzeczy przyjemniejszych, jakimi jest praktyka, wprowadzenie teoretyczne przedstawił nam dr Norbert Malec.

Po omówieniu wszystkich zagadnień teoretycznych, rozpoczęła się część praktyczna na której poznaliśmy sposoby i metody ujawniania śladów daktyloskopijnych. Za pomocą pędzla magnetycznego i proszku magnetycznego czarnego poznaliśmy sposoby ujawniania pozostawionych śladów daktyloskopijnych na wybranych materiałach i podłożach takich jak szkło, papier i inne. Nauczyliśmy się również procedury i zasad zdejmowania odbitek palców i utrwalenia ich na karcie daktyloskopijnej stosowanej przez organy ścigania. Analizując własne odbitki palców nauczyliśmy się rozpoznawać typy wzorów linii papilarnych oraz poszukiwać ich charakterystycznych cech takich jak: „delta", „linia Galtona" i inne charakterystyczne cechy minucji.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, padło wiele ciekawych pytań na które wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi. Ze względu na obszerność tematu postanowiliśmy, że będziemy jeszcze do niego wracać. Ciężko jest za pomocą tekstu przekazać Wam to co robiliśmy, dlatego też dołączamy kilka zdjęć dokumentujących nasze zajęcia.
Mamy nadzieję, że zachęci to Was do aktywnego uczestniczenia w kolejnych działaniach naszego koła.

 

Please publish modules in offcanvas position.