Zwiedzanie Filtrów warszawskich - 17 czerwca 2016 r.

Zaledwie 58 obiektów w Polsce może poszczycić się mianem pomnika historii. To najwyższa w naszym kraju forma ochrony zabytków. Od stycznia 2012 roku status taki ma również Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya, czyli najstarsza zachowana część Zakładu Centralnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Stacja Filtrów przy ul. Koszykowej została zaprojektowana przez Williama Lindleya i zbudowan pod kierunkiem jego najstarszego syna Williama Heerleina Lindleya. Obecnie zajmuje ponad 30 hektarów. To wyjątkowy kompleks zabytków architektury przemysłowej końcaXIX i pierwszej połowy XX wieku.

Warszawskie MPWiK wdraża najnowocześniejsze technologie, ale jednocześnie niezwykle troskliwie opiekuje się tymi obiektami - niektóre od prawie 130 lat użytkowane są zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. To ewenement na skale europejską.

Podczas wycieczki po terenie Stacji nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii tego miesca. Udało nam się zwiedzić wszystkie obiekty dostępne dla zwiedzających: wieżę ciśnień (szkoda, że już nie można wejść na górę i podziwiać panoramy Warszawy!), Muzeum Wodociągów i Kanalizacji (ekspozycja mieści się w dawnej hali pomp w budynku technicznym nr 2 zbudowanym w latach 1899-1900), Zakład Filtrów Pośpiesznych (wybudowany w 1933 r.), filtry powolne (zbudowane w latach 1883-1926). Mieliśmy także możliwość skosztowania wody bezpośrednio po filtracji. Przewodnik zaprowadził naszą grupę również pod popiersie prezydenta Sokratesa Starynkiewicza, który przyczynił się do powstania Stacji Filtrów w Warszawie. 

Please publish modules in offcanvas position.